Three Pigeons captured the Section 1 title in the Greene King Oxford & District League with a thumping 3-0 win at home to Kings Arms, writes ANDY BEAL.
Bernie Huckin (5-5-5) and Neil Lyon (5-5-5) led the way with 15 dolls apiece in a 32-21, 24-19, 28-18 scoreline.
Eddie Lacey (5-2-6) chipped in with 13 dolls.
George became the first team to smash the 100-doll barrier as they whipped off 101 dolls in a 3-0 win at home to Gladiators in Premier/ Section 1.
They stormed to victory in a 34-19, 33-27, 34-23 scoreline.
Dennis Butler (6-4-5) and Kevin Giles (6-4-5) both hit 15 dolls.
Black Swan moved to within a point of the Section 2 title after defeating Tiddington Cricket Club 3-0.
John Curran (4-5-5) was in top form with 14 dolls as they ran out easy winners 25-16, 25-20, 24-17.
Mark Bayliss hit his first six to help George B beat Red Lion Brill 3-0.
He ended up with ten dolls as they took maximum points 24-19, 26-19, 23-12.
Lord Kitchener B have one hand on the Section 5 title after beating Kidlington Sports Club 3-0.
Dave Tillyer (6-3-2) and Ray Peachey (4-3-4) top-scored for Lord Kitchener in leg scores of 24-19, 21-17, 26-20.
Whitmore Arms are ready to pounce if Lord Kitchener slip up after they beat Highfield Social Club 2-1.
Brian Gough (4-4-4) led the way with 12 dolls.
Cricketers Littleworth need one point to be crowned Section 6 champions after a 2-1 win at Queens Head.
John Cleaton (2-6-4) clanged off a dozen dolls for Cricketers, who took the first leg on three sticks.
Kennington Social Club put a huge dent in Red Lion Marston's title ambitions with a 2-1 win.
Dave Goatley (5-4-4) hit 13 dolls and Ian Walters (3-3-6) 12 for Kennington, while Norman Holloway (4-4-5) top-scored for Red Lion with 13.
Only one point separates the top two in Section 7 with Red Cow leading the way after they defeated Blacks Head Inn 2-1.
Eight Bells are hot on their heels after they won 2-1 at Crown B.
Eight Bells looked good for maximum points after winning the first two legs, but drew the last 9-9 and then lost out on a three-stick shoot-out.
Pete Andrews (2-3-3) top scored with 8 dolls.
Kings Arms dented Section 8 leaders Jolly Postboys' title bid by beating them 2-1.
RESULTS Premier/Section 1: White House A 1, Cricketers B 2; Three Pigeons 3, Kings Arms 0; Woodman 1, New Club A 2; Red Lion A 1, Garsington Sports Club 2; George A 3, Gladiators Club A 0.
Section 2: Six Bells 1, Kidlington Sports B 2; Royal Sun 3, Plough 0; Red Lion Brill 0, George B 3; New Club B 2, Turner Arms 1; Black Swan A 3, Tiddington Cricket Club 0.
Section 3: Vikings B 1, Gardiner Arms 2; Quarry Gate B 0, Donnington Club A 3; North Oxford Con Club 2, Chequers B 1; Fairview A 1, Green Road Club 2; Cowley Con Club 1, White House B 2.
Section 4: Masons A 2, Red Lion B Eynsham 1; Golden Ball B 0, Rose Hill Dwarfs 3; Cowley Workers 2, Vikings A 1; Chequers A 1, Red Lion Islip 2.
Section 5: Vikings C 1, Blackbird 2; Dogwood 2, Crown A 1; Red Lion Garsington 2, Chandos A 1; Kidlington Sports A 0, Lord Kitchener B 3; Highfield Club A 1, Whitmore 2.
Section 6: Team Monarch 0, Brill Club A 3; Queens Head 1, Cricketers Arms A 2; Nelson A 3, Nut Tree 0; Kennington Club A 2, Red Lion Old Marston 1; Democrats 2, Golden Ball A 1.
Section 7: Red Cow 2, Blacks Head 1; Crown B 1, Eight Bells 2; Brill Club B 3, Highfield B 0; Barley Mow 3, Plough B 0; Ashton Club 3, Unicorn 0.
Section 8: Kings Arms 2, Jolly Postboys 1; Gladiators B 2, Six Bells A 1; Cricketers A 1, Red Lion Wendlebury 2.
Section 9: Shelley 2, Somerset House 1; Red Lion Wolvercote 2, Masons B 1; Red Lion B Casington 2, Littlemore Rugby Club 1; Headington BL 0, Nelson B 3; Cavalier A 0, Fairview B 3.
Section 10: Plough A 3, Red Lion C Eynsham 0; Northway 3, Kidlington Sports C 0; Donnington Club B 1, Fox 2; Cricketers Arms B 3, Yarnton BL 0; Catherine Wheel 1, Red Lion A Cassington 2.
Section 11: White Hart 2, Black Swan B 1; George Inn A 0, Jolly Sportsman 3; Donnington Arms 2, Chequers D 1; Black Horse B 2, Folly Bridge Inn 1.
Section 12: Six Bells B 3, Prince Of Wales Iffley 0; Oxford Rugby Club 2, Cavalier B 1; John Radliffe Club 2, Jack Russell 1.
SIXERS S King (Red Lion Eynsham), B Ruffels (Garsington Sports), D Homer, A Cross (White House A), K Baker (Cricketers B), K Giles, D Butler (George A), E Lacey (Three Pigeons), P Pridmore (Tiddington Cricket Club), M Bayliss (George B), C Webb (Cowley Workers), D Tillyer (Lord Kitchener B), I Walters (Kennington Social Club A), J Cleaton (Cricketers A), T Cox (Headington BL), B McCreadie (Jolly Sportsman).
BLOBBERS K Allsworth (Golden Ball B), S Lawes (Crown B), R Grant (Six Bells A), D Byrne (Yarnton BL), J Turner (JR Club), L Harman, L Langden (Cavalier B).
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules hereComments are closed on this article